در کتاب های روایی ما، دعاهای جالب و ذکرهای پر محتوایی آمده که خواندن آنها با توجه به معانی و محتوای آنها، تاثیر مهمی در روح و جان انسان می گذارد و برای حل مشکلات مادی و معنوی بسیار موثر است.

علما این روایات را در کتب ادعیه و کتب روایی آورده اند؛ از جمله دعایی است که از امام صادق(ع) برای برآورده شدن حاجات، روایت شده است:« خدایا چنانم کن که از تو بترسم، چنانکه گویی تو را می بینم و خوشبختم کن به پرهیزکاریت و بدبختم مکن به نشاطم برای نافرمانی هایت و نیک بخواه برایم در قضایت وبرکت ده برایم در مقدرت، تا دوست نداشته باشم دیرآمدن آنچه را شتاب داری و نه زود آمدن آنچه را که تاخیر انداری و قرار ده بی نیازیم را در خودم و بهره مندم ساز به گوش و چشمم و قرارشان ده آن دو را وارث من و یاریم کن بر هر که به من ستم کند و قدرت خودت را در او به من نشان ده پروردگارا. و دیده ام را بدان روشن کن.» (کافی، ج2، ص577، حدیث1)

شیوه ی دعا کردن و مقدماتی که در استجابت موثر است:

1.        معرفت و شناخت؛ نخستین شرط استجابت دعا، شناخت کسی است که انسان او را می خواند. به همین دلیل قرآن در آموزش شیوه ی دعا کردن می فرماید:« پروردگارتان را با تضرع و پنهانی بخوانید.» (اعراف/56) یعنی بدانید کسی را که می خوانید،"رب" شماست، آفرینش، رشد و تعالی و پرورش شما در دست قدرت اوست.

پس بهترین دعا آن است که با ربوبیت آغاز گردد. نگاهی به شیوه ی دعا کردن انبیا و اولیای الهی در قرآن نشان می دهد که آنان دعای خود را با"ربی" یا"ربنا" آغاز می کردند، زیرا این واژه انسان را متوجه می سازد که با مبدایی ارتباط برقرار ساخته است که از نخستین لحظات وجود تا آخر عمر او و بعد از آن انسان را غرق در الطاف ربوبی خویش می سازد.

2.        دعا باید با اخلاص و از صمیم قلب و با حال تضرع و تواضع باشد. تنها با زبان دعا نکند، بلکه روح دعا باید در جان و در تمام ذرات وجود آدمی رسوخ کند.

3.        دعا باید در حالت بیم و امید باشد، نه آن چنان از اعمال خود راضی باشید که گمان کنید هیچ نقطه ی تاریکی در زندگی شما نیست و هیچ گناهی مرتکب نشده اید و نه آن چنان مایوس باشید که خود را شایسته عفو و بخشش خدا و اجابت دعا ندانید.

از خود راضی بودن و ندیدن عیب های خویش، ضمن اینکه جهل مرکب و عامل مهمی برای عقب گرد انسانی و سقوط اخلاقی است، باعث می شود که انسان به جای عیوب خویش، عیب های دیگران را ببیند؛ یعنی به آن بیماری که شیطان به آن مبتلا بود"من از آدم بهترم" (اعراف/55) مبتلا شود.

چنان که" یاس و نا امیدی" هم از دام ها و حربه های شیطان است. شایسته است انسان با دو بال" بیم و امید" حرکت کند« خداوند را با بیم و امید بخوانید.» (اعراف/56)

4.        خدا را در پنهانی خواندن، دعا را زودتر به اجابت می رساند؛ دعا در خلوت با تمرکز فکر و حضور قلب همراه است و به اخلاص نزدیکتر و از ریا و خود نمایی دور است. به همین دلیل دعا در نیمه های شب و در نماز شب، آن هنگام که همگی در خواب راحت به سر می برند، زودتر مستجاب می گردد. پیامبر اکرم(ص) می فرماید: «بهترین دعا آن است که پنهانی( و از روی اخلاص) صورت گیرد.» (تفسیر نمونه، ج5، ص281)

5.        تطهیر مال و ثروت و خانه و زندگی از مالی که از راه غصب، ظلم، رشوه، ربا، دزدی، غش در معامله و فریب پیدا کرده یا مالی که خمس یا زکات و انفاقات آن پرداخت نشده است.

6.        اجتناب از خوردن غذای شبهه ناک و تطهیر لقمه ی خود و افراد تحت تکفل از حرام.

7.        غفلت از مبارزه با فساد و ترک امر به معروف و نهی از منکر، بی اعتنایی در مقابل فسادهای اخلاقی و اجتماعی و اباحه گری و نادیده گرفته شدن ارزش های دینی، موجب عدم استجابت دعا می گردد.

پیامبر اکرم(ص) فرمود:" باید امر به معروف و نهی از منکر کنید. در غیر این صورت خداوند انسان ها شرور( و کسانی که تعهداتی دینی و اخلاقی) بر نیکان شما مسلط می کند و هرچه دعا بکنید، مستجاب نمی شود."(سفینه البحار، ج1، ص9، 448)

8.        عمل به پیمان های الهی

منبع: پایگاه شهر سوال

 
برچسب ها : دعا ,  دعای مستجاب ,  معرفت و شناخت ,  تضرع , 

دسته بندی : شیعه شناسی ,