« وَالَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ؛ و كسانى كه ایمان آورده و كارهاى شایسته كرده‏اند آنان اهل بهشتند و در آن جاودان خواهند ماند.» (بقره/82)

پیام های آیه:

1.        در کنار تهدید، بشارت لازم است. آیه قبل کیفر گنهکار را مطرح کرد، این آیه پاداش نیکوکار را." وَالَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ " ،" أَصْحَابُ الْجَنَّةِ "

2.        ایمان، از عمل جدا نیست، " آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ "...

3.        ملاک بهشت، ایمان و عمل است، نه خیال و آرزو،" الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ " ،"أَصْحَابُ الْجَنَّةِ "

4.        انجام یک عمل صالح کفایت نمی کند، بلکه داشتن خوی نیکوکاری و انجام هرگونه کار صالحی لازم است." عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ "، " الصَّالِحَاتِ " جمع و همراه با(الف و لام) آمده است، لذا همه کارهای نیک را در بر می گیرد.

در کنار توحید، احسان به والدین

و( به یاد آرید) زمانی که از بنی اسرائیل پیمان گرفتیم، جز خداوند یگانه را پرستش نکنید و به پدر و مادر و خویشان و یتیمان و بینوایان،  احسان کنید و با مردم، به زبان خوش سخن بگویید و نماز را برپای دارید و زکات بدهید، اما شما( با اینکه پیمان بسته بودید)، جز عده ی کمی، سرپیچی کردید و روی گردان شدید.(بقره/82)

احسان، جامع ترین و وسیع ترین واژه در باب نیکی است، در حال فقر والدین، احسان مادی و در حال غنای آنان، احسان روحی به آنان واجب است چنان که احسان به یتیم شامل تادیب، حفظ حقوق، محبت و تعلیم او می شود.

اصول همه ی ادیان یکی است، چون همه ی این میثاق ها، در اسلام نیز هست، انجام یک عمل صالح کفایت نمی کند، بلکه داشتن خوی نیکوکاری و انجام هرگونه کار صالحی لازم است.

خدای مهربان تشکر از والدین را در ردیف شکرگذاری خود آورده و خوش رفتاری و احسان به آنان را به نحوی واجب نموده که پرستش خود را واجب نموده است(مثلا اگر پرستش خدا) 100 درجه واجب باشد اطاعت پدر ومادر 99 درجه واجب و لازم است. زیرا این آیه شریفه بعد از خدا پرستی دستور اطاعت والدین را صادر فرموده است به همین دلیل است که فقها متفقا می فرمایند: عاق والدین بودن از بزرگ ترین گناهان کبیره است و شهادت کسی که عاق والدین باشد چون فاسق است و قبول نخواهد بود.

در حدیث شریفی آمده است که: عاق والدین بوی بهشت را نخواهد یافت. منظور از نیکویی به والدین اطاعت از ایشان و از نظر گفتار و رفتار مدارا کردن با آنان است.
برچسب ها : بهشت ,  احسان ,  عمل صالح , 

دسته بندی : تدبر در قرآن ,