نفرات برتر مسابقات قرآن از سال آینده به رقابت‌های بین‌المللی اعزام نمی‌شوند.

  گروه فعالیت‌های قرآنی: مسئول کمیته طرح و برنامه ستاد عالی مسابقات قرآن کشور اظهار کرد: از سال آینده الزاماً نفرات برتر مسابقات کشوری قرآن به مسابقات بین‌المللی قرآن ایران و دیگر کشورها اعزام نمی‌شوند.

داوود تک‌فلاح، مسئول کمیته طرح و برنامه ستاد عالی مسابقات قرآن کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با بیان اینکه در این ستاد به‌دنبال تدوین نظام جامع مسابقات کشور در سطوح ملی و بین‌المللی هستیم، گفت: نظام جامع مسابقات قرآن کشور شامل محورها و موضوعات متعددی است که یکی از این محورها مربوط به بازمهندسی انتخاب و اعزام نفرات برتر رشته‌های حفظ و قرائت برای اعزام به مسابقات بین‌المللی ایران و مسابقات بین‌المللی دیگر کشورها است.      
تک‌فلاح اظهار کرد: تاکنون این روند وجود داشته است که نفر اول مسابقات کشوری در مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران و نفر دوم در مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی و... شرکت می‌کردند اما این سیستم در ستاد عالی مسابقات قرآن مورد بازنگری قرار می‌گیرد و تا تصمیم‌گیری درباره اعزام برگزیدگان به مسابقات بین‌المللی قرآن به شکل دیگری دنبال شود.       
مسئول کمیته طرح و برنامه ستاد عالی مسابقات قرآن کشور با ابراز امیدواری از اینکه تغییرات و بازنگری جدید در مسابقات بین‌المللی قرآن سال آینده اجرایی شود، گفت: در تغییراتی که برای سال آینده اعمال خواهد شد نفرات برتر مسابقات کشوری قرآن طی چند ماه آموزش‌های تخصصی می‌بینند و به صورت دوره‌ای از طریق برگزاری آزمون‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در نهایت افرادی که بالاترین امتیازات را به دست آورند مشخص شده و به مسابقات بین‌المللی قرآن اعزام شوند.       
وی ادامه داد: افراد برگزیده که امتیازات لازم در آزمون‌ها و دوره‌های آموزشی مورد نظر را کسب کنند براساس شرایط هر مسابقات و آئین‌نامه مسابقات مختلف انتخاب می‌شوند به این صورت که اگر کسی شرایط اعزام به مسابقات قرآن مالزی را داشته باشد و مطابقت وجود داشته باشد به این مسابقات اعزام می‌شود و به همین ترتیب اعزام به دیگر مسابقات از جمله مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.
تک‌فلاح با عنوان این مطلب که در سیستم جدید الزاماً نفر اول مسابقات کشوری در مسابقات بین‌المللی شرکت نمی‌کند، عنوان کرد: در سیستم جدید دیگر روند تک‌نفره دنبال نمی‌شود و دیگر به این صورت نخواهد بود که اگر کسی نفر بین‌المللی می‌شود خیلی مطرح شود و مدام در کرسی‌های تلاوت حضور پیدا کند بلکه در این سیستم تمامی نفرات برتر کشوری به عنوان فینالیست‌های مسابقات قرآن تحت پوشش قرار می‌گیرند و از نظر آموزشی و... در یک سطح مورد توجه قرار می‌گیرند.         
وی در ادامه گفت: در سیستم جدید رتبه‌های برتر مسابقات کشوری تجلیل می‌شوند و جوایز خود را دریافت می‌کنند اما الزاما به‌دلیل موفقیت در مسابقات کشوری در مسابقات بین‌المللی شرکت نخواهند داشت؛ البته ممکن است همان نفرات برتر پس از طی کردن آزمون‌های مورد نظر برای اعزام به مسابقات بین‌المللی قرآن نیز اعزام شوند.  
تک‌فلاح در پایان گفت: سیستم جدید که هم‌اکنون در ستاد عالی مسابقات قرآن کشور در حال بررسی است برای سال آینده اجرایی می‌شود.