مومن چه اعتقادی دارد که مسلمان ندارد؟ تفاوت ایمان و اسلام، غیر از اعتقاد قلبی و عمل به مبانی دینی، در اعتقاد به اصل مهم ولایت اهل بیت علیهم السلام نهفته است. 

مومن کسی است که به جانشینان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، از امیر المومنین گرفته تا حضرت مهدی علیه السلام، به همگی آنان معتقد بوده آنان را جانشینان پیامبر و حجج الهی بداند. کسی که این اعتقاد را ندارد، شایسته لفب مومن نیست.


فردی از امام صادق علیه السلام درباره فرق اسلام و ایمان پرسید. امام صادق علیه السلام فرمودند: اسلام همان اعتقاد آشکاری است که مردم بر آن هستند. یعنی گواهی به توحید خداوند متعال و نبوت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و برپاداشتن نماز و پرداخت زکات و انجام حج و روزه ماه رمضان، این اسلام است. ولی ایمان عبارت است از اعتقاد به امامت اهل بیت علیهم السلام همراه با مبانی قبل(توحید، نبوت،..) پس اگر فرد، به اسلام اقرار نمود و ولایت اهل بیت را نشناخت، مسلمان گمراه است.(مومن نخواهد بود.)

فردی از امیر المومنین علیه السلام درباره حداقل ایمان و کفر و گمراهی پرسید، امام در پاسخ فرمودند: حداقل ایمان آن است که خدای بزرگ، خود را به انسان بشناساند، پس انسان به اطاعت خدا اقرار کند، سپس دا پیغمبرش را بشناساند و انسان به نبوت و دریافت تعالیم دینی اقرار کند.(آن گاه خدا) حجت خود بر خلق و گواه بر خلق را به انسان معرفی نماید و انسان به فرمان برداری او اقرار نماید.

در روایتی دیگر، حضرت باقر یا امام صادق علیهما السلام ایمان را اینگونه توصیف فرموده اند: هیچ کس مومن نخواهد بود مگر اینکه خدا و پیامبرش و همه امامان را بشناسد، به معرفت امام زمانش نائل آید و مسائل را به او ارجاع دهد و تسلیم فرمان امام زمانش باشد.

امام کاظم علیه السلام به نقل از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: کسی که می خواهد در حالی خدا را ملاقات کند که ایمان او کامل و اسلام او نیکو باشد پس به ولایت حجت بن الحسن که همه در انتظار اویند معتقد شود. به همین جهت، در زیارت امام زمان علیه السلام خطاب به آن حضرت می گوییم: "سلام بر تو ای دروازه(دین) خدا که جز از طریق آن نمی توان(به سوی خدا) آمد، سلام بر تو ای راه خدا که هرکس غیر آن را رود، هلاک می گردد. پس اعتقاد به ولایت ائمه اطهار علیهم السلام و در زمان حاضر، ایمان به امامت و ولایت حضرت مهدی علیه السلام لازمه ایمان هر مومنی است که بدون آن، کسی به جرگه ایمان وارد نمی گردد.
برچسب ها : ایمان ,  اسلام ,  تفاوت ایمان و اسلام , 

دسته بندی : شیعه شناسی ,