روز دانشجو
۱-توکل و اعتماد به خدای متعال
اولین و مهمترین شاخص موفقیت در مسیر کسب علم و دانش توکل و اعتماد به خدای متعال است. از آنجایی که کسب علم با سختی‌ها و گاهاً با محرومیت های مادی همراه است.  همچنین دستیابی به قله های علمی نیازمند بهره‌مندی از نیروی خالق هستی است از این رو برای بهره مندی از پله های ترقی و کمال سزاوار است توکل و اعتماد به خدا در رأس امور باشد.« وَ مَنْ یَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْراً؛[طلاق/۳] و هر كه بر خدا توكل كند، خدا او را كافى است. خدا كار خود را به اجرا مى‏رساند و هر چیز را اندازه‏اى قرار داده است».


۲-کار و تلاش خستگی ناپذیر
دومین و مهمترین ویژگی ویژگی که به دانشجو و جویندگان علم و دانش کمک دو چندان میکند تلاش و کوشش خود است دانشجوی موحد قبل از اعتماد به خود خدای متعال را مد نظر دارد و بعد از آن  به آموزه‌های قرآن جامعه عمل پوشانده و از سستی و تن پروری دوری جسته و با سعی و تلاش سعی در تحصیل علم و فناوری دارد. «وَ ابْتَغِ فیما آتاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَ لا تَنْسَ نَصیبَكَ مِنَ الدُّنْیا وَ أَحْسِنْ كَما أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَیْكَ وَ لا تَبْغِ الْفَسادَ فِی الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْمُفْسِدین؛[قصص/۷۷]در آنچه خدایت ارزانى داشته، سراى آخرت را بجوى و بهره خویش را از دنیا فراموش مكن. و هم چنان كه خدا به تو نیكى كرده نیكى كن و در زمین از پى فساد مرو كه خدا فسادكنندگان را دوست ندارد».


۳-صبر و استقامت
در کنار توکل و اعتماد به خدای متعال و بهره‌مندی از گزینه تلاش و کوشش در مسیر تحصیل علم صبر و استقامت نیز باید چاشنی فعالیت علمی قرار گیرد چه بسیار دانشمندانی که بعد از  تحمل سالیان سال مرارت و سختی به قله های علمی دست یافته‌اند. اگر هر دانشمندی با یک بار شکست و ناکامی از تلاش علمی خود باز می ایستاد هیچگاه نمی توانست به موفقیت و اکتشافات مهم دست یابند.« وَ اسْتَقِمْ كَما أُمِرْتَ وَ لا تَتَّبِعْ أَهْواءَهُم؛[شوری/۱۵] و آن چنان كه مأمور شده‏اى استقامت نما، و از هوى و هوسهاى آنان پیروى مكن».


۴-دوری از تفخر و بزرگی بر دیگران
یک دانشجوی مسلمان در مسیر تحصیل علم خوب می داند  که باید باید رضای الهی را مد نشر داشته باشد از به همین جهت علم و معرفی که به دست می آورد او را مجذوب دنیا و مباهات دنیوی نمی نماید و هیچ گاه به خاطر تحصیل جایگاه علمی دیگران را تحقیر و خوار نمی شمارد در احادیث معصومین(علیهم السلام) این چنین نقل شده است: «علم را با انگیزه مباهات بر دانشمندان و جدال با بی خردان و ریا در مجالس و جلب توجه مردم به سوی خود جهت ریاست طلبی نیاموزید، چون هر کسی چنین کند در آتش است و روز قیامت علم او حجتی بر ضد او خواهد بود؛ لیکن علم را فراگیرید و به دیگران یاد دهید».[۴]


سخن آخر
با توجه به ارزش علم زیبایی های اخلاقی ارزش آن را دو چندان می سازد. دانشجوی متعهد و با خلاق در مسیر تحصیل علم و دانش موجب بالندگی و پیشرفت جامعه است علاوه بر استفاده خود از علم، دیگران را نیز بهره‌مند می‌سازند.


_______________________
پی‌نوشت
[۱]. بحارالانوار، ج۱، ص۱۹۴.
[۲]. همان، ج۱، ص۱۷۱.
[۴]. الکافی،ج ۱،ص۸۲.
[۴]. ارشاد القلوب، ص۱۶

www.welayatnet.com