پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم چند تا ویژگی برای فرزند دختر برشمردند، فرمودند که"نعم الولد البنات؛ چه خوب فرزندانی هستند دختران" و بعد ویژگی هایی را برای دختران ذکر می کنند.

                             

اولین ویژگی این است که می فرمایند دختران مونسات هستند، یعنی اهل انس گرفتن هستند، انس را در خانه ایجاد می کنند؛ با پدر انس می گیرند. یکی از دعاهای ابراهیم خلیل الرحمن علیه السلام این بود که خدایا به من دختری عنایت بفرما، حالا حضرت ابراهیم خلیل الرحمن پسر او اسماعیل شهرت آفاق پیدا کردند، ولی دعای او این بود که خدا به او دختری عنایت بکند


بعد فرمودند که دختران پرتلاش تر از پسران هستند. ویژگی دیگر دختران را فرمودند دختران فعالند، پرتلاشند. اینکه دیدید در خانه ها، دخترها بیشتر از پسرها کار می کنند نه اینکه دختر شده باید کار بکند، بحث این است که جوهر کار و فعالیت در دختر بیشتر است. اگر می بینند برادرهایش نشستند، اهل کار نیستند خودش را با آنها مقایسه نمی کند، این یک ویژگی خدادای است برای دختران.

بعد می فرماید دختران اهل آوردن محبت و الفت در خانه هستند، شمع محبت را در خانه روشن می کنند و روحیه لطیفی دارند.

اگر دختر را آن جوری که پیغمبر اکرم(ص) احترام بیشتر برایش قائل بود، ما هم احترام بیشتر برایش قائل باشیم، پدرها در خانه، مادرها در خانه محبت بیشتر نسبت به دختران داشته باشند، آن وقت دختران در اثر کوچکترین توجهی که در بیرون خانه نسبت به ایشان می شود اسیر و عبید محبت دیگران نمی شوند، اسیر توجه دیگران نمی شوند.

من همیشه در سفارش هایی که می پرسند، می گویند که ما با چه جور خانواده ای وصلت بکنیم؟ می گویم ببینید آیا پسر در خانه ای رشد کرده که در این خانه پدر به مادر و دختر آن خانه احترام می گذاشته یا نه؟ مهربان برخورد می کرده یا نه؟ اگر مهربان برخورد می کرده این پسر احتمالا یاد گرفته درست برخورد کردن با خانم ها را.

در روایتی از پیامبر اسلام(ص) آمده که می فرماید: کسی که سه تا دختر بزرگ بکند، بهشت را خدا بر او واجب می کند.

یک نفر برگشت گفت: یا رسول الله. حالا اگر کسی دو تا دختر بزرگ بکند چه؟ فرمود: دو تا هم بزرگ بکند بهشت بر او واجب خواهد شد. یک نفر دیگر برگشت گفت: حالا یکی یک دختر داشته باشد چه؟ فرمود: یک دختر هم اگر کسی بزرگ بکند و در تربیت او بکوشد بهشت برای او واجب خواهد شد.

چرا؟ چرا این حرف ها را درباره پسرها نمی زنند؟ چرا این حرف ها را درباره دخترها می زنند؟ می خواهند پدرها وقتی دختر خودشان را دیدند با محبت فوق العاده ای برخورد کنند، وقتی با محبت فوق العاده برخورد کردند، دختر گدای محبت دیگران نخواهد بود، گدای محبت توجه دیگران نخواهد بود و این جوری چقدر جامعه سالم می شود.

دختری که در محبت بزرگ شده سیراب است؛ عقده ای نیست، کمبود محبت ندارد، پس فردا با همسرش هم راحت تر زندگی می کند. چهار تا خطا از شوهر خودش هم ببیند، می تواند بگذرد. می گوید حالا متوجه نبود، نفهمید، اشکالی ندارد. چون اگر در خانه کسی با گذشت و مهربانی برخورد نکند که دیگر همیشه جنگ و دعواست.

از ارزش های دیگری که برای دختر هست، می فرماید: کسی که دختری داشته باشد و او را خوشحال بکند، خدا روز قیامت او را خوشحال خواهد کرد. چیز عجیبی است واقعا. همیشه توصیه شده فرزندان خودتان را ببوسید. می فرماید: برای پدر و مادر هر موقع فرزند خودشان را ببوسند با هر بوسه ای خدا یک درجه به آنها خواهد داد.

بله. کلا محبت و دوست داشتن فرزندان سفارش شده؛ ولی سفارش هایی که در ارتباط با دختر هست، خصوصا برای پدرها، سفارش های فوق العاده خاص و ویژه ای است. در روایات دارد که اگر شما دختری داشتید، او را محبت علی بن ابیطالب علیه السلام بیاموزید. مبت اهل بیت را به او بیاموزید چون اساسا مبلغ محبت، مبلغ و مروج ولایت، بانوان ارجمند هستند.

منبع: گوشه هایی از بیانات حجت الاسلام و المسلمین پناهیان
برچسب ها : ذختران ,  اسلام ,  روایات ,  جایگاه , 

دسته بندی : زن در قرآن ,