ملا محمد تقی آملی

                                                   

این عالم عامل، به تعلیم و تعلم علاقه ای بسیار داشت. در همان جوانی پدرش رحلت کرد و با اینکه خود دارای چند فرزند بود، برادران و خواهرانش نیز تحت تکفل وی قرار گرفتند. با این حال با جدیت به تحصیل پرداخت. برای رسیدن به مجلس درس راه های طولانی را طی می کرد. او بعدها در تدریس نیز شهرت به سزایی پیدا کرد. ایشان در دفتر خاطرات خویش وقایعی مرقوم فرموده که نشان از مقام والای معنوی شان دارد. یک بار روز عاشورا در صحن مطهر حضرت معصومه(س) روضه ای برقرار بود. او پس از گریستن بسیار به قبرستان شیخان رفت و به زیارت اهل قبور مشغول شد. در این هنگام دید که تمام ارواح روی قبرهایشان نشسته اند و به او سلام می کنند. او می فرمود:" شنیدم زمزمه ای داشتند، مثل اینکه درباره ی امام حسین علیه السلام و عاشورا بود." 


یاد و ذکر محبوب، زبان او را از سخن گفتن با دیگران باز می داشت. استاد سید محمد حسن قاضی می نویسد:" به خاطر دقت زیادی که در کم صحبت کردن داشت، تصور می شد انسان لکنت زبان دارد و قادر نیست مطالب خود را دقیق بیان کند."

ماجرای تشرف آن بزرگ به محضر حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف شنیدنی است: روزی نزد آیت الله قاضی آمد و اظهار داشت که اجازه مخصوص از حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف برای استخاره می خواهد. آقای قاضی اذکار و برنامه هایی به او تعلیم داد که ایشان برای انجام آنها به مسجد سهله می رفت، شبی احساس کرد کسی دستش را روی شانه های او گذاشت و گفت:"برای تشرف آماده باش."

آیت الله آملی می گوید که با شنیدن این جمله ترس و لرز، تمام وجودم را گرفت. شروع به التماس کردم که مرا از این کار معاف کن. آن شخص هم قبول کرد و رفت. فردا فورا خدمت مرحوم قاضی رسیدم، ایشان پیش از آنکه چیزی بپرسم، فرمود:"اگر آمادگی تشرف را نداری، چرا این همه برای آن اصرار می کنی؟

ولادت: 1304ق.تهران

وفات:1391ق. محل دفن: مشهد

محل تحصیل: قم و نجف

استادان: حضرت آقا ضیاء الدین عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا محمد حسین نائینی و..

استاد عرفان: آقا سید علی قاضی طباطبائی

شاگردان: حسن حسن زاده آملی، عبد الله جوادی آملی و..

تالیفات: شرح بر کلمه شریفه ی "لا اله الا الله"، حاشیه بر شرح شمسه، حاشیه بر اسفار و..